Hasiči se pokusí překonat rekord

13. 04. 2010 21:28:38
Dobrovolní hasiči organizovaní v České republice pod hlavičkou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska jako nejpočetnější občanské sdružení, se v sobotu 8.května 2010 pokusí překonat dosavadní český rekord v dálkové dopravě vody pomocí přenosných požárních stříkaček.

Parametry současného rekordu jsou: délka vedení-47,2 km, počet hadic B-2 567 ks, počet čerpadel-145 ks, počet zúčastněných sborů dobrovolných hasičů-131, počet zúčastněných hasičů-1 202. Tuto dálkovou přepravu vody provedli dobrovolní hasiči z ČR z Máchova jezera bývalým vojenským prostorem Ralsko ve dnech 4. a 5.května 2001.

Při každoročním okrskovém námětovém cvičení v dálkové dopravě vody, což je jeden ze způsobů jak dostat při požáru vodu k hašení do odlehlých míst bez místních zdrojů (oblast lesa bez rybníků, budovy mimo hydrantovou síť, atp,), se v hlavě bratra Jiřího Sáblíka, velitele SDH Nové Dvory na Žďársku, zrodil nápad vytvořit český rekord v této disciplíně.

Přemýšlel nad trasou, která by měla nějaký, byť i symbolický smysl a dala se zvládnout v rámci okresu Žďár nad Sázavou a napadlo jej dopravit vodu z nejnižšího do nejvyššího místa v okrese Žďár nad Sázavou.

Naplánoval tedy trasu z Dolních Louček, které leží v nadmořské výšce 295 m, na vrchol Devět skal, který leží v nadmořské výšce 836 m v celkové délce cca 62 km, na kterou bude potřeba cca 154 ks čerpadel a 3 400 ks hadic B.

Poté vytvořil nějaké propagační materiály a někdy v srpnu 2008 začal přesvědčovat kolegy hasiče z okresu Žďár nad Sázavou, aby se akce zúčastnili a podpořili jeho myšlenku.

Protože jsem se osobně zúčastnil jednoho takového setkání na poradě okrsku, musím říci, že to na začátku neměl vůbec jednoduché, protože se většinou setkával s reakcí typu „Panebože co je to za blbost dopravovat vodu na takovou vzdálenost., Víš kolik na to bude potřeba lidí, kolik uvaříš stříkaček a kolik popraská hadic?, Do toho nikdo nepůjde, zapomeň.“

Byli však i tací, které tato myšlenka zaujala a podpořili ji.

Nebylo jich však dost a tak se ukázalo, že provést tuto akci pouze silami a prostředky hasičů Žďárského okresu a v termínu květen 2009 není reálné a bratr Sáblík tedy oslovil i sbory dobrovolných hasičů mimo okres Žďár nad Sázavou po celé České Republice.

Dobrovolní hasiči z celé republiky se začali přihlašovat a vyčleňovat techniku, kterou by mohli na akci poskytnout a tak bylo možno někdy v srpnu 2009 stanovit nový plánovaný termín pro uskutečnění této akce na 8.květen 2010.

Pro akci byl ustanoven za účasti členů vedení OSH Žďár nad Sázavou organizační štáb, který se pravidelně schází a postupně dolaďuje a řeší detaily nutné ke zdárnému průběhu pokusu o rekord a v současné době probíhají ve Žďárských okrscích námětová cvičení v dálkové dopravě vody jako ostré testy na tuto akci.

V současné době je dle mých informací přihlášeno asi 286 sborů dobrovolných hasičů z celé ČR s cca 240 čerpadly, 3 542 hadicemi B a 206 radiostanicemi.

Proč to sem vlastně všechno píši?

Zatím jsem se na internetu s velkou propagací této akce nesetkal a protože si myslím, že si to zaslouží, tak bych rád přispěl svou trochou do mlýna.

„A jaký lze v tomto počínání vidět smysl a užitek?“

Kromě toho že akce bude náročným testem připravenosti techniky, věcného vybavení a schopností členů zúčastněných jednotek sborů dobrovolných hasičů, tak se na ni lze dívat i z hlediska lidské vůle a snažení neustále překonávat dosažené objevy, hranice a limity a tím se dostávat v lidském vědění stále dál.

Slovy bratra Sáblíka: „Kdyby nebyli lidé, kteří dělají bláznivé kroky, nikdy by nevznikl žádný rekord nebo vynález a možná bychom ještě dnes žili v jeskyni.“

Kdo by jste se chtěl na tento pokus o rekord na některé části trati podívat a hasiče v jejich snažení podpořit, jste srdečně zváni a bližší informace o trati lze získat na internetové adrese:

http://www.novedvory.eu/hasici/125-pokus-o-prekonani-rekordu-v-dalkove-doprave-vody-

Takže jako jeden z dobrovolných hasičů přeji akci zdar a hasičům zvlášť.

Autor: Miroslav Badalík | úterý 13.4.2010 21:28 | karma článku: 15.82 | přečteno: 1329x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Veverka

NSA - nový tunel na peníze do sportu

Tak už to skoro vypadá, že budeme mít Národní sportovní agenturu, v čele bude nejspíš Hnilička - bývalý sportovec, takže pokud vezmeme v úvahu, že neexistuje jakákoliv koncepce pro oblast sportu, tak diletantské vedení to rozsekne

19.6.2019 v 2:15 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 395 |

Marek Trizuljak

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí (tak jako jazyk stále naráží na vylomený zub)

Reaguji na články Jana Zieglera a Jiřího Turnera k tématu obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

18.6.2019 v 23:56 | Karma článku: 24.16 | Přečteno: 794 | Diskuse

Jan Tichý

Milion chvilek pro literaturu

Čtení knih poskytuje člověku dostatek času k tomu, aby si utvářel na věci širší názor a aby pouze nepřijímal zkratkovité informace z kdejakých článků, jak je dnes obvyklé.

18.6.2019 v 23:01 | Karma článku: 12.69 | Přečteno: 170 |

Jan Pražák

Občane České republiky, buď vděčný svému státu!

Ve žhavém pátečním odpoledni šplhala teplota nad třicet stupňů. Vidina přecpaného autobusu na ještě přecpanějších předvíkendových silnicích mě přiměla udělat změnu a zvolit k cestě z práce vlak.

18.6.2019 v 21:20 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 683 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Že mi Soros zatím nic neposlal?

Asi někteří stojí na špatné straně náměstí, když jinde se rozdávají za účast prachy. Proč se smějeme lidem, kteří na ta náměstí chodí? Jsme stále ti stejní chudáčci čecháčci, co nikdy nic nedotáhli a nedokáží být trvale jednotní?

18.6.2019 v 21:07 | Karma článku: 28.10 | Přečteno: 1811 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1258
Z mého pohledu celkem normální a spořádaný občan, který se ale chvílemi nestačí divit co vše je v naší republice možné!

Najdete na iDNES.cz